Leukocytenbloedbeeld - decodering bij volwassenen en kinderen, de norm

Uit het artikel leert u wat het aantal witte bloedcellen is en de interpretatie van de analyseparameters bij volwassenen en kinderen. Wat zijn de afwijkingen en hoe moet u zich voorbereiden op de analyse?.

Dankzij bloedonderzoeken kan de arts veel nuttige en belangrijke informatie vinden over de gezondheidstoestand van de onderzochte patiënt. De studie van een indicator, de leukocytenformule genaamd, wordt uitgevoerd om het type ziekte, de aard van het verloop, de ontwikkeling van complicaties en het opstellen van voorlopige ziekteprognoses te bepalen..

Wat is een formule voor witte bloedcellen??

De leukocytenformule is een belangrijke indicator van de numerieke verhouding van alle soorten leukocyten, berekend als percentage op basis van het onderzoek van een gekleurd uitstrijkje. Leukoformula is een integraal onderdeel van de wijdverbreide analyse van KLA. Het wordt op verschillende manieren bepaald in perifere bloedmonsters:

  1. Microscopie van bloed uit een vingertelling gebeurt handmatig, door microscopisch onderzoek.
  2. Bloed bestuderen vanuit een ader - automatisch tellen.

Leukocyten hebben vanwege verschillen in celgroottes een specifieke locatie in het testmateriaal: neutrofielen, basofielen en eosinofielen bevinden zich aan de randen en lymfocyten met monocyten bevinden zich in het centrale deel van het uitstrijkje.

Soorten witte bloedcellen in een leukogram

  1. Eosinofielen worden bepaald voor allergieën, parasitaire besmettingen, infectieuze en auto-immuunziekten, maar ook voor kanker.
  2. Neutrofielen helpen acute infecties te bestrijden door de celwanden van pathogene micro-organismen en hun verdere fagocytose (afvang en vernietiging van vreemde cellen) te vernietigen. Ze zijn onderverdeeld in:
  • Myelocyten (ontluikende) en metamyelocyten (jonge) cellen - ze mogen zich niet in normale monsters bevinden. Alleen verschijnen bij ernstige infectieuze pathologieën of bloedziekten vergezeld van remming van de hematopoëtische functie van het beenmerg.
  • Stab (jong) - hun aantal begint te groeien met bacteriële infecties, wanneer gesegmenteerde neutrofielen hun taak niet aankunnen.
  • Gesegmenteerde cellen (volwassen) - kwantitatief superieur aan de rest. Nodig voor de normale werking van het immuunsysteem.
  1. Lymfocyten zijn een soort reinigingsmiddelen: ze vinden, identificeren en vernietigen antigenen en dragen ook bij aan de extra vorming van antilichamen door het lichaam om het immuungeheugen te garanderen (onthouden en snelle herkenning van vreemde stoffen).
  2. Monocyten - hun belangrijkste taak is het absorberen en verwerken van dode cellen, bacteriën, virussen, enz. middelen, atypische cellen, fragmenten van hun eigen fagocyten, enz..
  3. Basofielen - de exacte functionaliteit van deze cellen is niet betrouwbaar bestudeerd. Het is bekend dat ze allergische reacties en bloedstollingsprocessen reguleren. Geactiveerd bij ontstekingen.

Plasmacellen (plasmocyten) zijn nodig voor de aanmaak van antilichamen. Normaal gesproken zijn ze toegestaan ​​in de analyse bij kinderen, maar bij volwassenen niet. Plasmocyten verschijnen alleen tijdens acute pathologie.

Wat de witte bloedcel aangeeft

Deze analyse is informatief bij de diagnose:

  1. Virale en bacteriële infecties (maakt differentiële diagnose mogelijk).
  2. Parasitaire plagen.
  3. Allergische ziekten.
  4. Kwaadaardige gezwellen en leukemie (als aanvullende methode voor primaire diagnose).
  5. Immuunsysteemaandoeningen van de patiënt.

Bloedceltelling van leukocyten bij volwassenen

Bij het beoordelen van een bloedtest voor een leukocytenformule bij een volwassen patiënt, controleren specialisten bepaalde indicatoren en hun naleving van normale waarden.

De norm voor het decoderen van leukoformula bij een volwassene wordt weergegeven in de tabel:

InhoudsopgaveNormale waarde
%X 109 / L
Stab neutronen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen45-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10-0.065
Monocyten3-110,09-0,6
Lymfocyten19-371.2-3.0

Elke geregistreerde afwijking van normale waarden is de reden voor een grondiger onderzoek. Alle resultaten worden geëvalueerd samen met de medische geschiedenis, klinische symptomen, klachten van patiënten en andere tests..

Bloedceltelling van leukocyten bij kinderen

In de analyses van het kind vinden constante veranderingen plaats, afhankelijk van de groei en ontwikkeling van het lichaam, dus de norm van de bloedformule bij kinderen hangt af van de leeftijd. Direct na de geboorte hebben neutrofielen de overhand in de analyses van de baby (ongeveer 65-70% van het totale aantal cellen). Lymfocyten zijn goed voor 25-30%.

Gedurende de eerste vijf dagen neemt het niveau van lymfocyten toe en nemen neutrofielen af. Op dag 5 wordt de eerste fysiologische cross-over waargenomen - het niveau van lymfocyten bereikt 50-60% en neutrofielen - van 35 tot 47%.

Bijna een maand oud, produceert het lichaam van het kind meer lymfocyten dan neutrofielen, waardoor het een sterke immuniteit creëert om bacteriën te weerstaan. In de hele leukocytenmassa valt tot 65% op de lymfocyten zelf en ongeveer 15-20% op neutrofielen. Deze bloedleukoformule bij kinderen geeft een 1-jarige baby een sterk immuunsysteem, wat belangrijk is voor de periode van actieve ontwikkeling.

Na het eerste jaar, wanneer het immuunsysteem al volledig is gevormd, neemt de hoeveelheid lymfatische massa geleidelijk af..

Tegen de leeftijd van vier jaar vindt er nog een cross-over plaats, waarbij de lymfocyten opnieuw worden vergeleken met neutrofielen, die een barrière vormen voor de penetratie van pathogene micro-organismen. Daarna blijft het aantal neutrofielen groeien en nemen de lymfocyten af..

Dichter bij het zesde jaar lijkt de decodering van de leukocytenformule van het bloed van het kind meer en meer op een analyse van een volwassene, waarbij het grootste deel op neutrofielen en lymfocyten valt.

Wat is een leukocytenverschuiving?

In de standaard leukocytenformule worden jonge neutrofielen van links naar rechts aangegeven, gevolgd door meer volwassen cellen. Allereerst wordt rekening gehouden met de verhouding tussen deze twee categorieën. De shift is ingedeeld in 3 typen: naar links, met verjonging en naar rechts.

Leukocytenverschuiving

Wat is een verschuiving van de leukocytenformule naar links

Een aandoening die wijst op het overwicht van jonge cellen in de bloedbaan boven volwassen, maar vanwege hun zwakke biologische activiteit zijn ze niet in staat tot normaal immuniteitsbehoud. De reden voor dit fenomeen is vaak:

  • Bloedverlies.
  • Ziekten vergezeld van remming van de hematopoëtische functie van het beenmerg.
  • Aseptische ontstekingsprocessen.
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Purulente infectie.
  • Lichaamsvergiftiging.

Wanneer een verschuiving van de leukocytenformule naar links wordt vastgesteld met een vaste uitgesproken verjonging, kan het resultaat bloedziekten (leukemie) betekenen.

Wat is een verschuiving van de leukocytenformule naar rechts?

Een aandoening die optreedt wanneer groei van volwassen witte bloedcellen wordt gedetecteerd, met een overheersing over alle andere soorten cellen. Een vergelijkbare ontsleuteling is mogelijk onder de volgende voorwaarden:

  1. Leveraandoening
  2. Nierfunctiestoornis.
  3. Ioniserende straling.
  4. Regelmatige bloedtransfusie.

Na de analyse berekent de laboratoriumassistent de zogenaamde shiftindex, die het niveau weergeeft van het totaal aantal nieuwe witte bloedcellen tot volwassener.

Het aantal leukocyten zorgt voor een differentiële diagnose tussen infecties van virale en bacteriële oorsprong, evenals de aanwezigheid van parasitaire invasies en de aanwezigheid van maligne neoplasmata.

Afwijkingen van noma bij volwassenen

Lymfocytose, gemanifesteerd door een toename van de concentratie van lymfocyten in de bloedbaan, kan de ontwikkeling van een van de volgende pathologieën aangeven:

Een laag aantal lymfocyten kan worden waargenomen tegen de achtergrond van:

  • Immunosuppressieve aandoeningen.
  • Auto-immuunziekten.
  • Nierfunctiestoornis.
  • Tekort aan voedingsstoffen en sporenelementen.
  • Bestralingstherapie.
  • Behandeling met corticosteroïden.

Een toename van het aantal neutrofielen is een belangrijke indicator voor de volgende ziekten:

  • Acute bloeding.
  • Intoxicatie.
  • De ontwikkeling van ziekten van bacteriële etiologie.
  • Myocardinfarct.
  • Vasculitis.
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Auto-immuunziekten.

Als het transcript van de analyse een lage concentratie neutrofielen vertoont, kunnen artsen de volgende pathologieën vermoeden:

  • Immunosuppressieve aandoeningen.
  • Het effect van ioniserende straling.
  • Progressieve infectieziekte.

Monocytengroei duidt op de volgende voorwaarden:

  • Infecties veroorzaakt door bacteriën.
  • Progressie van reumatoïde artritis.
  • Infectieuze mononucleosis.
  • Parasitaire plagen.
  • Hemoblastosis.

Een lage concentratie monocyten in de lymfocytenformule helpt bij het vermoeden van longtuberculose. Als u een hoog niveau van basofielen vindt, kunt u nadenken over de aanwezigheid van chronisch optredende myeloïde leukemie of erytheem. Het ontcijferen van de leukocytenformule bij volwassenen kan een toename van eosinofielen laten zien, wat vaak wordt gedetecteerd tijdens:

  • Allergie.
  • roodvonk.
  • Parasitaire infecties.
  • Huidpathologieën.
  • Eosinofiele leukemie.

Een afname van eosinofielen bij een volwassene kan worden veroorzaakt door progressieve tyfeuze koorts of hyperactiviteit van de bijnier. Het decoderen van het leukogram wordt uitgevoerd met een beoordeling van nucleaire verschuivingen, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan de verhouding tussen volwassen en onrijpe neutrofielen.

Op dit moment is het aantal witte bloedcellen een van de belangrijkste indicatoren bij de diagnose. Het uitvoeren van een UAC met de beoordeling van een leukogram maakt het mogelijk om te praten over de aanwezigheid van acute pathologische aandoeningen, de effectiviteit van het voorgeschreven therapeutische beloop, evenals mogelijke voorspellingen voor de toekomst.

Mogelijke afwijkingen bij kinderen

Elke verandering in het leukogram, of het nu een verschuiving van de leukocytenformule naar links of rechts is, evenals een verhoging of verlaging van de leukocytenindex van intoxicatie bij een kind, duidt altijd op het begin of de voortgang van verschillende pathologieën.

Een hoge concentratie lymfocyten (lymfocytose) wordt gediagnosticeerd wanneer het lichaam is geïnfecteerd met een infectie van welke etiologie dan ook:

Daarnaast kunnen ziekten zoals astma, auto-immuunziekten en allergische reacties een toename van de celconcentratie veroorzaken. Significante leukocytdeficiëntie op deze leeftijd (lymfocytopenie), duidt op pathologische schade aan het beenmerg.

Een groot aantal neutrofielen (neutrofilie) of een neutrofiele verschuiving naar links in de eerste levensdagen is een fysiologische toestand. In de toekomst vindt de doorsnede van de witte bloedcel plaats.

Pathologische neutrofilie kan wijzen op ontsteking van de navelstrengwond (omfalitis), enterocolitis, streptokokkeninfectie, enz..

Een toename van het aantal monocyten wordt gekenmerkt als een aandoening (monocytose) die optreedt als gevolg van een schimmelinfectie of virale infectie. In deze situatie moeten de symptomen worden besproken volgens enkele visuele tekenen:

  • Lymfadenopathie.
  • Ontsteking in de nasopharynx en het strottenhoofd.
  • Hepatomegalie en pijn in het rechter hypochondrium.

Bovendien wordt een verschuiving van de leukocytenformule naar rechts of links vaak geassocieerd met een tekort aan monocyten (monocytopenie). Een vergelijkbare aandoening kan zich ontwikkelen met een tekort aan B-vitamines en foliumzuur. IJzergebrek of bloedarmoede door B12 en foliumzuurdeficiëntie worden vaak geassocieerd met dit probleem..

Een toename van het aantal basofielen (basofilie) is een vrij zeldzame aandoening. De oorzaak kan de aanwezigheid zijn van tuberculose bij de patiënt, lymfeklieren, myeloïde leukemie.

Eosinofielen kunnen ook een verschuiving van leukocyten naar links of rechts hebben. Eosinofilie kan het gevolg zijn van allergieën of de aanwezigheid van parasitaire wormen.

Indicaties voor analyse

De biomateriaalmonsterneming voor latere beoordeling van het leukogram is geschikt in een van de volgende gevallen:

  • Slagen voor een professioneel examen.
  • Zwangerschapsplanning.
  • Voorbereiding voor een operatie.
  • Diagnose van elke pathologie (leukocytenformule verwijst naar een van de belangrijkste soorten marcherende UAC).
  • Verergering van chronische pathologie.
  • Acute buikpijn, meer zweten 's nachts, vermagering, kortademigheid, diarree, gezwollen lymfeklieren.

Klinische indicaties voor de benoeming van een UAC met een leukogram:

  • Hyperthermie.
  • Koorts.
  • Gewrichtspijn.
  • Lichaamspijn, algemene malaise.
  • Hoofdpijn.
  • De noodzaak van differentiële diagnose tussen virale en bacteriële infecties.
  • Gezwollen lymfeklieren.
  • Verhoogde bloeding.
  • Pustuleuze uitslag op het lichaam.
  • Immunosuppressiva gebruiken.
  • Chemotherapie of bestraling.
  • Nacht zweet.
  • Routineonderzoek tijdens ziekenhuisopname.
  • Routineonderzoek bij zwangere vrouwen.

Analyse voorbereiding

Om de meest betrouwbare resultaten van de analyse te verkrijgen, moet de patiënt zich zeker voorbereiden op de bloedafnameprocedure:

  1. Bloed wordt 's ochtends afgenomen, strikt op een lege maag (vanaf het moment van eten tot analyse is het nodig om meer dan 10 uur te weerstaan). Enige tijd voor de procedure kun je een glas gewoon water drinken.
  2. Het is noodzakelijk om vette, gerookte, pittige gerechten en tonische dranken (koffie, sterke thee, energie) en alcohol 3-4 dagen voor de procedure van uw dagelijkse menu uit te sluiten.
  3. 1-2 uur voor de geplande bloedafnametijd mag je niet roken (sigaretten, waterpijpen), je kunt geen gewichten heffen, nerveus zijn.

Direct na afname wordt de biomateriaalbuis voor onderzoek naar het laboratorium gestuurd. De laboratoriumassistent bepaalt met een microscoop de verhouding van alle zichtbare witte bloedcellen en berekent het leukogram. Daarnaast kan een automatische analyser worden gebruikt voor nauwkeurigere en snellere resultaten..

Analysetechniek

De berekeningen van de leukocytenformule worden uitgevoerd door gekwalificeerde paramedici, door de methode van uitstrijkjes onder een microscoop te bestuderen..

Daarnaast wordt vaak een hematologische automatische analyser gebruikt. Als bepaalde afwijkingen worden gedetecteerd, wordt een aanvullende microscopische beoordeling van het uitstrijkje uitgevoerd, met een duidelijke morfologie van zichtbare cellen en een verduidelijking van het leukogram.

Automatische apparaten maken het mogelijk om betere resultaten te verkrijgen: op de techniek is het mogelijk om meer dan 2000 cellen te onderzoeken, en onder een microscoop slechts 200. Tijdens een bloedtest op de analyser zal het resultaat informatiever zijn.

Automatisch tellen heeft ook een aantal nadelen, omdat het neutrofielen niet kan onderscheiden door gesegmenteerde en steektypes.

conclusies

Deze analyse is eenvoudig uit te voeren, vereist geen dure apparatuur en reagentia en kan dus in elk laboratorium worden uitgevoerd.

Het is zeer informatief en kan worden gebruikt tijdens de eerste diagnose. Hiermee kunt u de aanwezigheid van infectie, parasieten en allergische reacties vaststellen, de aanwezigheid vermoeden van kwaadaardige gezwellen, immuunpathologieën, bloedziekten, enz..

Classificatie en algemene kenmerken van bloedcellen

Bloedcellen omvatten rode bloedcellen, bloedplaatjes en witte bloedcellen. Hiervan zijn alleen witte bloedcellen echte cellen; erytrocyten en menselijke bloedplaatjes behoren tot postcellulaire structuren.

De concentratie van de gevormde elementen wordt bepaald door bloedanalyse per 1 μl (1 mm3) of 1 l bloed.

Rode bloedcellen zijn de meest talrijke bloedcellen die de celkern en bijna alle organellen tijdens het ontwikkelingsproces hebben verloren. Rode bloedcellen vormen zich in het rode beenmerg, van waaruit ze in de bloedbaan terechtkomen; in het bloed functioneren ze gedurende de hele levensperiode (100-120 dagen) en worden vervolgens vernietigd door macrofagen van de milt en (in mindere mate) de lever en het rode beenmerg. Bedrag - 4-5,5 miljoen.

Bloedplaatjes of bloedplaatjes zijn kleine schijfvormige biconvexe niet-nucleaire postcellulaire structuren met een diameter van 2-4 micron. Ze worden gevormd in het rode beenmerg als gevolg van fragmentatie van het cytoplasma van megakaryocyten (gigantische beenmergcellen), komen 5-10 dagen in de bloedbaan, waarna ze worden gefagocyteerd door macrofagen, voornamelijk in de milt en de longen. Een deel van de bloedplaatjes wordt vernietigd buiten het vaatbed, waar ze vallen als de vaatwand wordt beschadigd. Normaal circuleert 2/3 van het totale aantal bloedplaatjes in het bloed en is 1/3 uit de circulatie in de rode pulp van de milt. Hoeveelheid - 200-400 duizend.

Witte bloedcellen of witte bloedcellen zijn een groep van morfologisch en functioneel diverse mobiel gevormde elementen die in het bloed circuleren en deelnemen aan verschillende beschermende reacties na migratie naar het bindweefsel (gedeeltelijk ook in het epitheel). In het bindweefsel zijn ze zo talrijk dat ze worden beschouwd als de normale cellulaire elementen. Sommige witte bloedcellen kunnen herhaaldelijk terugkeren van weefsels naar het bloed. 4-8 duizend.

Witte bloedcellen zijn onderverdeeld in granulocyten (bevatten lobben van kernen) en agranulocyten. Granulocyten zijn op hun beurt verdeeld in neutrofielen, eosinofielen, basofielen. Agranulocyten zijn onderverdeeld in monocyten en lymfocyten.

167. Bloedstollingsproces (hemocoagulatie)

- een complex biologisch vormingsproces in het bloed van fibrine-eiwitfilamenten die trombi vormen, waardoor het bloed zijn vloeibaarheid verliest en een gestremde consistentie krijgt.

Wanneer de vaatwand wordt vernietigd, verzamelen bloedplaatjes zich op de plaats van de verwonding en scheiden ze tromboplastine af, dat samen met calcium, vitamine K en protrombine helpt om fibrinogeen om te zetten in fibrine. Fibrine-netwerken vormen waar de bloedcellen worden vastgehouden. Dit is een bloedstolsel - een bloedstolsel. Het coagulatieproces duurt normaal gesproken 3-8 minuten.

Het proces van bloedstolling is voornamelijk een proenzym-enzymcascade waarin proenzymen, die in een actieve toestand veranderen, het vermogen verwerven om andere stollingsfactoren te activeren.

In zijn eenvoudigste vorm kan het bloedstollingsproces worden onderverdeeld in drie fasen:

1. De activeringsfase omvat een complex van opeenvolgende reacties die leiden tot de vorming van protrombinase en de overgang van protrombine naar trombine

2. stollingsfase - de vorming van fibrine uit fibrinogeen

3. retractiefase - de vorming van een dicht fibrinestolsel Bloedplaatjes zijn direct betrokken bij bloedstollingsprocessen. Stollingsfactoren zitten gedeeltelijk in hun granulaat, gedeeltelijk door hen geabsorbeerd uit bloedplasma.

Gelijktijdig met lokale activering van het stollingssysteem dat leidt tot de vorming van een bloedstolsel, treedt een toename van de activiteit van factoren van het anticoagulanssysteem van bloed op (sommige zijn producten van bloedstolling). Dientengevolge treden remming en zelfbeperking van het coagulatieproces op, wat de mogelijke generalisatie ervan (verspreiding naar onbeschadigde delen van dit vat en andere schepen) voorkomt..

Hematopoëse, hematopoëse is het proces van vorming, ontwikkeling en rijping van bloedcellen - witte bloedcellen, rode bloedcellen, bloedplaatjes. Toewijzen: embryonale (intra-uteriene) hematopoëse en post-embryonale hematopoëse.

Tijdens intra-uteriene ontwikkeling verandert de plaats van vorming van bloedcellen (hematopoëse) verschillende keren. De vroegste is de dooierzak en later wordt deze vervangen door de lever, milt, beenmerg en lymfoïde organen.

In de post-embryonale periode wordt bloedvorming uitgevoerd in speciale hematopoëtische weefsels - myeloïde en lymfoïde. Deze weefsels zijn zeer gespecialiseerd in structurele en functionele relaties en zorgen voor intensieve fysiologische regeneratie van bloedcellen, waarvan de meeste een korte levenscyclus hebben..

Met myelopoiese in het beenmerg worden alle gevormde bloedelementen gevormd, behalve lymfocyten. Myelopoiese komt voor in myeloïd weefsel in de pijnappelklier en holtes van veel sponsachtige botten..

Lymfopoëse komt voor in de lymfeklieren, milt, thymus en beenmerg. Lymfoïd weefsel vervult verschillende basisfuncties: de vorming van lymfocyten, de vorming van plasmocyten en het verwijderen van cellen en hun vervalproducten.

Spier

-Het is een groep weefsels van verschillende oorsprong en structuur, verenigd op basis van een gemeenschappelijk kenmerk - een uitgesproken contractiel vermogen - waardoor ze hun hoofdfunctie kunnen vervullen - om het lichaam of zijn delen in de ruimte te verplaatsen.

In meer of mindere mate is contractiliteit kenmerkend voor de cellen van alle lichaamsweefsels vanwege de aanwezigheid van contractiele microfilamenten in hun cytoplasma, maar spierweefsels zijn gespecialiseerd in deze functie, die wordt gegarandeerd door de speciale eigenschappen van hun contractiele apparaat.

Het contractiele apparaat van spierweefsel wordt gekenmerkt door:

1) Zeer krachtige ontwikkeling (neemt een aanzienlijk deel van het volume van het cytoplasma in).

2) De aanwezigheid in zijn samenstelling van speciale spierisovormen van actine (alleen kenmerkend voor spierweefsels), terwijl andere cellen worden gekenmerkt door niet-spier (cytoplasmatische) isovormen van actine.

3) Uiterst geordende en compacte opstelling van actine- en myosinefilamenten, waardoor optimale omstandigheden voor hun interactie worden gecreëerd.

4) Vorming van speciale organellen van bijzonder belang uit filamenten - myofibrillen (in termen van spierweefsel).

Algemene morfofunctionele kenmerken van spierweefsel:

1. De structurele elementen van spierweefsel (cellen, vezels) hebben een langwerpige vorm;

2. In de elementen van spierweefsel bevinden contractiele structuren (myofilamenten, myofibrillen) zich longitudinaal (wat het effect van longitudinale striatie creëert);

3. Elementen van het cytoskelet en plasmolemma, die de ondersteunende functie vervullen, worden geassocieerd met contractiele structuren;

4. Omdat spiercontractie een aanzienlijke hoeveelheid energie vereist, voornamelijk verzameld in de vorm van macroergische verbindingen (ATP), evenals calciumionen (Ca2 +), in de structurele elementen van spierweefsels:

a) bevat een groot aantal mitochondriën (energievoorziening);

b) er zijn trofische insluitsels (lipidedruppels, glycogeenkorrels) die substraten bevatten - energiebronnen;

c) er is (in sommige spierweefsels) zuurstofbindend ijzerhoudend eiwit myoglobine (draagt ​​bij aan een toename van de activiteit van oxidatieve fosforylering);

d) goed ontwikkelde structuren die de accumulatie en afgifte van Ca2 + uitvoeren (aEPS, caveola);

5. Om samentrekkingen van spierweefselelementen te synchroniseren, worden naburige elementen gewoonlijk geïnnerveerd vanuit een enkele bron (terminale vertakking van het axon van één neuron) of (en) zijn verbonden door talrijke spleetovergangen (die ionentransport bieden);

6. Een toename van de belasting van spierweefsel veroorzaakt een toename van de massa, die wordt bereikt (afhankelijk van het type spierweefsel - zie hieronder) door hypertrofie (toename van het volume) van de structurele eenheden of (en) hun hyperplasie (toename van het aantal). De afname van de belasting veroorzaakt daarentegen een afname van de spiermassa (atrofie) als gevolg van een afname van het volume van elke structurele eenheid of een afname van hun aantal.

Bloedcellen

Bloedcellen

Bloed is een vloeibaar bindweefsel, dat bestaat uit het vloeibare deel - plasma en daarin gesuspendeerde cellen - gevormde elementen: rode bloedcellen (rode bloedcellen), witte bloedcellen (witte bloedcellen), bloedplaatjes (bloedplaatjes). Bij volwassenen bestaan ​​bloedcellen uit ongeveer 40-48% en plasma - 52-60%.

Bloed is een vloeibaar weefsel. Het heeft een rode kleur, die het krijgt door rode bloedcellen (rode bloedcellen). De implementatie van de basisfuncties van het bloed wordt verzekerd door het handhaven van het optimale plasmavolume, een bepaald niveau van bloedcelelementen (Fig. 1) en verschillende plasmacomponenten.

Fibrinogeenvrij plasma, serum genaamd.

Afb. 1. Bloedvormige elementen: a - vee; b - kip; 1 - rode bloedcellen; 2, b - eosinofiele granulocyten; 3,8,11 - lymfocyten: medium, klein, groot; 4 - bloedplaatjes; 5.9 - neutrofiele granulocyten: gesegmenteerd (volwassen), steek (jong); 7 - basofiele granulocyt; 10 - monocyt; 12 - erytrocytenkern; 13 - niet-granulaire witte bloedcellen; 14 - granulaire leukocyten

Alle bloedcellen - rode bloedcellen, witte bloedcellen en bloedplaatjes - worden gevormd in het rode beenmerg. Ondanks het feit dat alle bloedcellen afstammelingen zijn van een enkele hematopoëtische cel - fibroblasten, vervullen ze verschillende specifieke functies, terwijl de gemeenschappelijke oorsprong hen gemeenschappelijke eigenschappen gaf. Dus alle bloedcellen, ongeacht hun specificiteit, nemen deel aan het transport van verschillende stoffen en vervullen beschermende en regulerende functies.

Afb. 2. Bloedsamenstelling

De inhoud van de vormelementen

Rode bloedcellen bij mannen 4,0-5,0 x 10 12 / l, bij vrouwen 3,9-4,7 x 10 12 / l; witte bloedcellen 4,0-9,0 x 109 / l; bloedplaatjes 180-320x 10 9 / l.

rode bloedcellen

Rode bloedcellen of rode bloedcellen werden voor het eerst door Malpighi gedetecteerd in het bloed van een kikker (1661), en Levenguk (1673) toonde aan dat ze ook aanwezig zijn in het bloed van mensen en zoogdieren..

Rode bloedcellen zijn atoomvrije rode bloedcellen van een biconcave, schijfvormige vorm. Door een dergelijke vorm en elasticiteit van het cytoskelet kunnen rode bloedcellen een groot aantal verschillende stoffen transporteren en door nauwe haarvaten dringen..

De rode bloedcel bestaat uit een stroma en een semipermeabel membraan.

Het belangrijkste bestanddeel van rode bloedcellen (tot 95% van de massa) is hemoglobine, dat het bloed een rode kleur geeft en bestaat uit een globine-eiwit en een ijzerbevattende heem. De belangrijkste functie van hemoglobine en rode bloedcellen is zuurstofoverdracht (02) en kooldioxide (C02).

In menselijk bloed zitten ongeveer 25 biljoen rode bloedcellen. Als je alle rode bloedcellen naast elkaar legt, krijg je een ketting met een lengte van ongeveer 200 duizend km, die 5 keer rond de wereld rond de evenaar kan zijn. Als je alle rode bloedcellen van de ene persoon op de andere legt, krijg je een "kolom" met een hoogte van meer dan 60 km.

Rode bloedcellen hebben de vorm van een biconcave schijf, met een doorsnede die lijkt op halters. Deze vorm vergroot niet alleen het oppervlak van de cel, maar draagt ​​ook bij aan een snellere en uniformere diffusie van gassen door het celmembraan. Als ze de vorm van een bal hadden, zou de afstand van het midden van de cel tot het oppervlak 3 keer toenemen en zou het totale oppervlak van rode bloedcellen 20% kleiner zijn. Rode bloedcellen zijn erg elastisch. Ze passeren gemakkelijk haarvaten, die de helft van de diameter van de cel zelf zijn. Het totale oppervlak van alle rode bloedcellen bereikt 3000 m 2, dat is 1500 keer hoger dan het oppervlak van het menselijk lichaam. Dergelijke verhoudingen van oppervlakte tot volume dragen bij tot de optimale vervulling van de hoofdfunctie van rode bloedcellen - zuurstofoverdracht van de longen naar de lichaamscellen.

In tegenstelling tot andere vertegenwoordigers van het chordate type, zijn rode bloedcellen van zoogdieren atoomvrije cellen. Het verlies van de kern leidde tot een toename van de hoeveelheid respiratoir enzym hemoglobine. Ongeveer 400 miljoen hemoglobinemoleculen worden aangetroffen in waterige rode bloedcellen. Het ontnemen van de kern leidde ertoe dat de rode bloedcel zelf 200 keer minder zuurstof verbruikt dan zijn nucleaire vertegenwoordigers (erytroblasten en normoblasten).

Bij mannen bevat het bloed gemiddeld 5 • 10 12 / l rode bloedcellen (5.000.000 in 1 μl), bij vrouwen ongeveer 4.5 • 10 12 / l rode bloedcellen (4.500.000 in 1 μl).

Normaal gesproken is het aantal rode bloedcellen onderhevig aan lichte schommelingen. Bij verschillende ziekten kan het aantal rode bloedcellen afnemen. Deze aandoening wordt erythropenie genoemd en wordt vaak geassocieerd met bloedarmoede of bloedarmoede. Een toename van het aantal rode bloedcellen wordt het aantal rode bloedcellen genoemd..

Hemolyse en de oorzaken ervan

Hemolyse is de breuk van het erytrocytenmembraan en de afgifte van hemoglobine in het plasma, zodat het bloed wordt gelakt. Onder kunstmatige omstandigheden kan hemolyse van rode bloedcellen worden veroorzaakt door ze in een hypotone oplossing te plaatsen - osmotische hemolyse. Voor gezonde mensen komt de minimale limiet van osmotische resistentie overeen met een oplossing die 0,42-0,48% NaCl bevat, maar volledige hemolyse (maximale limiet van resistentie) vindt plaats bij een concentratie van 0,30-0,34% NaCl.

Hemolyse kan worden veroorzaakt door chemische middelen (chloroform, ether, enz.) Die het membraan van rode bloedcellen vernietigen - chemische hemolyse. Hemolyse wordt vaak gevonden bij vergiftiging met azijnzuur. De gifstoffen van sommige slangen hebben een hemolytische eigenschap - biologische hemolyse.

Bij krachtig schudden van de ampul met bloed wordt ook vernietiging van het erytrocytenmembraan waargenomen - mechanische hemolyse. Het kan voorkomen bij patiënten met prothesen van het klepapparaat van het hart en de bloedvaten en komt soms voor tijdens het lopen (marcherende hemoglobinurie) als gevolg van trauma aan rode bloedcellen in de haarvaten van de voeten.

Als de rode bloedcellen worden bevroren en vervolgens worden opgewarmd, treedt hemolyse op, dit wordt thermisch genoemd. Tenslotte, met transfusie van onverenigbaar bloed en de aanwezigheid van auto-antilichamen tegen rode bloedcellen, ontwikkelt zich immuun hemolyse. Dit laatste is de oorzaak van bloedarmoede en gaat vaak gepaard met het vrijkomen van hemoglobine en zijn derivaten in de urine (hemoglobinurie).

Erytrocytenbezinkingssnelheid (ESR)

Als het bloed in een reageerbuisje wordt gedaan met eerder toegevoegde stoffen die stolling voorkomen, zal het bloed na enige tijd in twee lagen worden verdeeld: de bovenste bestaat uit plasma en de onderste uit gevormde elementen, voornamelijk rode bloedcellen. Gebaseerd op deze eigenschappen.

Farreus stelde voor om de suspensiestabiliteit van rode bloedcellen te onderzoeken, waarbij de snelheid van hun sedimentatie in het bloed werd bepaald, welke coagulatie werd geëlimineerd door de voorlopige toevoeging van natriumcitraat. Deze indicator wordt "erytrocytsedimentatiesnelheid (ESR)" of "erytrocytsedimentatiereactie (ROE)" genoemd..

De grootte van ESR hangt af van leeftijd en geslacht. Normaal gesproken is dit cijfer bij mannen 6-12 mm per uur, bij vrouwen 8-15 mm per uur, bij ouderen van beide geslachten 15-20 mm per uur.

De grootste invloed op de ESR-waarde wordt uitgeoefend door het gehalte aan fibrinogeen- en globuline-eiwitten: met een toename van hun concentratie neemt de ESR toe, omdat de elektrische lading van het celmembraan afneemt en ze gemakkelijker "aan elkaar gelijmd" worden zoals muntkolommen. ESR neemt sterk toe tijdens de zwangerschap, wanneer het plasmafibrinogeengehalte stijgt. Dit is een fysiologische verbetering; suggereren dat het een beschermende functie van het lichaam biedt tijdens de zwangerschap. Een toename van ESR wordt waargenomen bij inflammatoire, infectieuze en oncologische ziekten, evenals bij een significante afname van het aantal rode bloedcellen (bloedarmoede). Een afname van ESR bij volwassenen en kinderen ouder dan 1 jaar is een ongunstig teken.

witte bloedcellen

Witte bloedcellen zijn witte bloedcellen. Ze bevatten een kern, zijn niet constant van vorm, hebben mobiliteit van de amoïden en secretoire activiteit.

Bij dieren is het gehalte aan witte bloedcellen in het bloed ongeveer 1000 keer lager dan dat van rode bloedcellen. Ongeveer (6-10) • 109 leukocyten zitten in 1 liter bloed van vee, (7-12) -109 worden in de oren gevonden en (8-16) -109 leukocyten in varkens. Het aantal leukocyten in natuurlijke omstandigheden varieert sterk en kan toenemen na inname van voedsel, hard spierwerk, met ernstige irritatie, pijn, enz. Een toename van het aantal leukocyten in het bloed wordt leukocytose genoemd en een afname heet leukopenie..

Verschillende soorten leukocyten worden onderscheiden afhankelijk van de grootte, aanwezigheid of afwezigheid van granulariteit in het protoplasma, de vorm van de kern, enz. Volgens de aanwezigheid van granulariteit in het cytoplasma worden leukocyten verdeeld in granulocyten (granulair) en agranulocyten (niet-granulair).

Granulocyten vormen de meerderheid van de leukocyten, waaronder neutrofielen (gekleurd met zure en basische kleurstoffen), eosinofielen (gekleurd met zure kleurstoffen) en basofielen (gekleurd met basische kleurstoffen).

Neutrofielen zijn in staat tot amoebe-achtige beweging, passeren het capillaire endotheel en bewegen actief naar de plaats van beschadiging of ontsteking. Ze fagocytiseren levende en dode micro-organismen en verteren ze vervolgens met enzymen. Neutrofielen scheiden lysosomale eiwitten af ​​en produceren interferon.

Eosinofielen neutraliseren en vernietigen toxines van eiwitoorsprong, vreemde eiwitten, antigeen-antilichaamcomplexen. Ze produceren het enzym histaminase, absorberen en vernietigen histamine. Hun aantal neemt toe met de inname van verschillende gifstoffen.

Basofielen nemen deel aan allergische reacties, geven heparine en histamine af na een ontmoeting met het allergeen, dat de bloedstolling verstoort, de haarvaten uitzet en resorptie bevordert in geval van ontsteking. Hun aantal neemt toe met verwondingen en ontstekingsprocessen..

Agranulocyten zijn onderverdeeld in monocyten en lymfocyten.

Monocyten hebben uitgesproken fagocytische en bacteriedodende activiteit in een zure omgeving. Neem deel aan de vorming van de immuunrespons. Hun aantal neemt toe met ontstekingsprocessen.

Lymfocyten voeren reacties uit van cellulaire en humorale immuniteit. Ze kunnen doordringen in weefsels en terugkeren naar het bloed, ze leven meerdere jaren. Ze zijn verantwoordelijk voor de vorming van specifieke immuniteit en voeren immuunbewaking uit in het lichaam, waarbij de genetische constantheid van de interne omgeving behouden blijft. Er zijn specifieke plaatsen op het plasmamembraan van lymfocyten - receptoren, zodat ze worden geactiveerd door contact met vreemde micro-organismen en eiwitten. Ze synthetiseren beschermende antilichamen, lyseren vreemde cellen, zorgen voor een transplantaatafstotingsreactie en het immuungeheugen van het lichaam. Hun aantal neemt toe met de penetratie van micro-organismen in het lichaam. In tegenstelling tot andere leukocyten rijpen lymfocyten in het rode beenmerg, maar ondergaan later differentiatie in lymfoïde organen en weefsels. Sommige lymfocyten differentiëren in de thymus (thymusklier) en daarom worden ze T-lymfocyten genoemd.

T-lymfocyten worden gevormd in het beenmerg, komen binnen en ondergaan differentiatie in de thymus, vestigen zich vervolgens in de lymfeklieren, milt en circuleren in het bloed. Er zijn verschillende vormen van T-lymfocyten: T-helpers (assistenten), die interageren met B-lymfocyten en ze veranderen in plasmacellen die antilichamen en gammaglobulines synthetiseren; T-onderdrukkers (remmers) die de overmatige reacties van B-lymfocyten remmen en een bepaalde verhouding tussen verschillende vormen van lymfocyten en T-killers (killers) handhaven, die interageren met vreemde cellen en deze vernietigen, waardoor cellulaire immuniteit ontstaat.

B-lymfocyten worden gevormd in het beenmerg, maar ondergaan bij zoogdieren differentiatie in het lymfoïde weefsel van de darm, palatine en keelholten. Bij ontmoeting met het antigeen worden B-lymfocyten geactiveerd, migreren ze naar de milt, lymfeklieren, waar ze zich vermenigvuldigen en transformeren in plasmacellen die antilichamen en gammaglobulines produceren.

Nul lymfocyten ondergaan geen differentiatie in de organen van het immuunsysteem, maar kunnen zo nodig veranderen in B- en T-lymfocyten.

Het aantal lymfocyten neemt toe met de penetratie van micro-organismen in het lichaam.

Het percentage individuele vormen van witte bloedcellen wordt een witte bloedcelformule of leukografie genoemd.

Het behouden van de bestendigheid van de leukocytenformule van perifeer bloed is te wijten aan de interactie van continu voorkomende processen van rijping en vernietiging van leukocyten.

De levensduur van verschillende soorten witte bloedcellen is van enkele uren tot meerdere dagen, met uitzondering van lymfocyten, waarvan sommige enkele jaren leven.

Bloedplaatjes

Bloedplaatjes zijn kleine bloedplaatjes. Na vorming in het rode beenmerg komen ze in de bloedbaan. Bloedplaatjes hebben mobiliteit, fagocytische activiteit, zijn betrokken bij immuunreacties. Vernietigde bloedplaatjes scheiden componenten van het bloedstollingssysteem af, zijn betrokken bij bloedstolling, stolselretractie en lysis van het resulterende fibrine. Ze reguleren ook de angiotrofe functie vanwege hun groeifactor. Onder invloed van deze factor wordt de proliferatie van endotheel- en gladde spiercellen van bloedvaten versterkt. Bloedplaatjes kunnen zich hechten (hechten) en aggregeren (kunnen hechten aan elkaar).

Bloedplaatjes vormen en ontwikkelen zich in het rode beenmerg. Hun levensverwachting is gemiddeld 8 dagen en vervolgens worden ze vernietigd in de milt. Het aantal van deze cellen neemt toe met verwondingen en vaatschade..

1 liter bloed in een paard bevat tot 500 • 109 bloedplaatjes, bij runderen - 600 • 10 9, bij varkens - 300 • 109 bloedplaatjes.

Bloedconstanten

Elementaire bloedconstanten

Bloed als vloeibaar lichaamsweefsel wordt gekenmerkt door veel constanten die in zacht en hard kunnen worden verdeeld.

Zachte (plastic) constanten kunnen over een groot bereik variëren van een constant niveau zonder noemenswaardige veranderingen in de vitale functies van cellen en lichaamsfuncties. Zachte bloedconstanten omvatten: de hoeveelheid circulerend bloed, de verhouding tussen plasmavolumes en gevormde elementen, het aantal gevormde elementen, de hoeveelheid hemoglobine, de bezinkingssnelheid van erytrocyten, de viscositeit van het bloed, relatieve bloeddichtheid, enz..

De hoeveelheid bloed die door de bloedvaten circuleert

De totale hoeveelheid bloed in het lichaam is 6-8% van het lichaamsgewicht (4-6 l), waarvan ongeveer de helft circuleert in de rusttoestand van het lichaam, de andere helft - 45-50% bevindt zich in het depot (in de lever - 20%, in de milt - 16%, in de huidvaten - 10%).

De verhouding van het volume bloedplasma en de gevormde elementen wordt bepaald door het bloed te centrifugeren in een hematocrietanalysator. Onder normale omstandigheden is deze verhouding 45% van de gevormde elementen en 55% van het plasma. Deze waarde bij een gezond persoon kan alleen significante en blijvende veranderingen ondergaan bij aanpassing aan grote hoogten. Het vloeibare deel van het bloed (plasma) zonder fibrinogeen wordt serum genoemd.

Sedimentatiesnelheid van erytrocyten

Bij mannen, -2-10 mm / uur, bij vrouwen - 2-15 mm / uur. De bezinkingssnelheid van erytrocyten is afhankelijk van vele factoren: het aantal rode bloedcellen, hun morfologische kenmerken, de grootte van de lading, het vermogen tot agglomereren (aggregeren), de eiwitsamenstelling van het plasma. De fysiologische toestand van het lichaam beïnvloedt de bezinkingssnelheid van erytrocyten. Dus, bijvoorbeeld tijdens zwangerschap, ontstekingsprocessen, emotionele stress en andere aandoeningen, neemt de bezinkingssnelheid van erytrocyten toe.

Viscositeit van het bloed

Door de aanwezigheid van eiwitten en rode bloedcellen. De viscositeit van volbloed is 5, als de viscositeit van water wordt genomen als 1, en plasma - 1,7-2,2.

Soortelijk gewicht (relatieve dichtheid) van bloed

Hangt af van de inhoud van gevormde elementen, eiwitten en lipiden. Het soortelijk gewicht van volbloed is 1,050, plasma - 1,025-1,034.

Harde constanten

Hun fluctuatie is toegestaan ​​in zeer kleine bereiken, aangezien afwijking door onbeduidende waarden leidt tot verstoring van de vitale functies van cellen of de functies van het hele organisme. Harde constanten zijn onder meer de constantheid van de ionische samenstelling van het bloed, de hoeveelheid eiwit in het plasma, de osmotische druk van het bloed, de hoeveelheid bloedglucose, de hoeveelheid zuurstof en kooldioxide in het bloed, zuur-base-balans.

De constante van de ionische samenstelling van het bloed

De totale hoeveelheid anorganische stoffen in bloedplasma is ongeveer 0,9%. Deze stoffen zijn onder meer: ​​kationen (natrium, kalium, calcium, magnesium) en anionen (chloor, HPO4, Hco3 - ) De kationinhoud is strenger dan de inhoud van anionen.

De hoeveelheid eiwit in plasma

  • oncotische bloeddruk creëren, waarvan de uitwisseling van water tussen bloed en intercellulair vocht afhangt;
  • de viscositeit van het bloed bepalen, wat de hydrostatische druk van het bloed beïnvloedt;
  • fibrinogeen en globulinen nemen deel aan het bloedstollingsproces;
  • de verhouding van albumine en globuline beïnvloedt de waarde van ESR;
  • zijn belangrijke componenten van de beschermende functie van bloed (gammaglobulinen);
  • deelnemen aan het transport van stofwisselingsproducten, vetten, hormonen, vitamines, zouten van zware metalen;
  • zijn een onmisbare reserve voor het bouwen van weefseleiwitten;
  • deelnemen aan het handhaven van het zuur-base-evenwicht, het uitvoeren van bufferfuncties.

De totale hoeveelheid eiwit in plasma is 7-8%. Plasma-eiwitten onderscheiden zich door structuur en functionele eigenschappen. Ze zijn onderverdeeld in drie groepen: albumine (4,5%), globulines (1,7-3,5%) en fibrinogeen (0,2-0,4%).

Osmotische bloeddruk

Met osmotische druk wordt de kracht bedoeld waarmee een opgeloste stof een oplosmiddel vasthoudt of aantrekt. Deze kracht bepaalt de beweging van het oplosmiddel door een semi-permeabel membraan van een minder geconcentreerde oplossing naar een meer geconcentreerde.

De osmotische druk van het bloed is 7,6 atm. Het hangt af van het gehalte aan zouten en water in het bloedplasma en zorgt ervoor dat het op het fysiologisch noodzakelijke concentratieniveau van verschillende in lichaamsvloeistoffen opgeloste stoffen blijft. Osmotische druk bevordert de verdeling van water tussen weefsels, cellen en bloed.

Oplossingen waarvan de osmotische druk gelijk is aan de osmotische druk van de cellen, wordt isotoon genoemd en ze veroorzaken geen veranderingen in het celvolume. Oplossingen waarvan de osmotische druk hoger is dan de osmotische druk van de cellen, worden hypertoon genoemd. Ze veroorzaken rimpels van de cellen als gevolg van de overdracht van een deel van het water van de cellen naar de oplossing. Oplossingen met een lagere osmotische druk worden hypotoon genoemd. Ze veroorzaken een toename van het celvolume als gevolg van de overdracht van water van oplossing naar cel.

Kleine veranderingen in de zoutsamenstelling van bloedplasma kunnen door veranderingen in de osmotische druk schadelijk zijn voor de lichaamscellen, en in het bijzonder de bloedcellen zelf..

Een deel van de door plasma-eiwitten gecreëerde osmotische druk is oncotische druk, waarvan de waarde 0,03-0,04 atm. Is, of 25-30 mmHg. Oncotische druk is een factor die bijdraagt ​​aan de overdracht van water van weefsels naar de bloedbaan. Met een afname van de oncotische druk van het bloed, komt er water uit de vaten in de interstitiële ruimte en leidt dit tot weefseloedeem.

De hoeveelheid glucose in het bloed is normaal - 3,3-5,5 mmol / l.

Bloedzuurstof en kooldioxide

Arterieel bloed bevat 18-20 volumeprocent zuurstof en 50-52 vol.% Kooldioxide, veneuze bloedzuurstof 12 vol.% En kooldioxide 55-58 vol.%.

bloed pH

Actieve bloedregulatie is te danken aan de verhouding van waterstof- en hydroxylionen en is een taaie constante. Om de actieve bloedreactie te beoordelen, wordt een pH-waarde van 7,36 gebruikt (7,4 in arterieel bloed en 7,35 in veneus bloed). Een toename van de concentratie waterstofionen leidt tot een verschuiving van de reactie van het bloed naar de zure kant en wordt acidose genoemd. Een toename van de concentratie waterstofionen en een toename van de concentratie hydroxylionen (OH) leidt tot een verschuiving van de reactie naar de alkalische zijde en wordt alkalose genoemd.

Het vasthouden van bloedconstanten op een bepaald niveau wordt uitgevoerd volgens het principe van zelfregulatie, dat wordt bereikt door de vorming van geschikte functionele systemen.

Bloed en lymfe Classificatie van bloedcellen Hemogram.

Bloed en lymfe, die qua eigenschappen dicht bij elkaar liggen, zijn weefsels van de interne omgeving die verschillen in vloeibare intercellulaire stof. Bloedcellen (vormelementen) vormen tot 45% van het totale weefselvolume, terwijl intercellulaire stof of plasma - 55%. De hoeveelheid bloed bij een volwassene bereikt 5-6 liter. Bloed vervult een aantal functies die belangrijk zijn voor het hele lichaam: ademhaling, trofisch, uitscheidend, regulerend, homeostatisch en beschermend.

Bloedplasma is 90% water. Organische stoffen, voornamelijk eiwitten, zijn goed voor 9% en 1% zijn anorganische stoffen. Plasma-eiwitten zijn onder meer:

· Albumines die transportfuncties uitvoeren;

· Globulines die metalen en lipiden vervoeren en ook beschermende functies vervullen (immunoglobulines);

Fibrinogeen, zorgt voor bloedstolling;

Eiwitten van het complementsysteem die het lichaam beschermen tegen bacteriën.

Alle bloedcellen zijn onderverdeeld in rode bloedcellen of rode bloedcellen, witte bloedcellen of witte bloedcellen en bloedplaatjes of bloedplaatjes. Er worden twee soorten cellen onderscheiden tussen leukocyten: granulaire of granulocyten en niet-granulaire of agranulocyten. Granulocyten omvatten neutrofielen, eosinofielen en basofielen, die verschillen in de aard van cytoplasmatische granulariteit. Monocyten en lymfocyten behoren tot agranulocyten..

Rode bloedcellen hebben de vorm van een biconcave schijf met een diameter van 8 en een dikte van 2 micron. De cel is atoomvrij, gekleurd in lichtgeel of roze. Het erytrocytencytoplasma is gevuld met hemoglobine-eiwit, dat zuurstof naar weefsels transporteert. Naast zuurstofoverdracht vervoert een rode bloedcel ook carbonaat-ionen en enkele andere moleculen. Het aantal rode bloedcellen in 1 microliter is 4,5-5,5 miljoen.

Neutrofielen vormen meer dan de helft van het totale aantal leukocyten (ongeveer 3-4 duizend per 1 μl). Dit is een afgeronde cel met een diameter van 9 μm met een gesegmenteerde kern en een zwak oxyfiel cytoplasma.

Eosinofielen lijken erg op neutrofielen, maar verschillen van hen in de aard van hun specifieke granulariteit. De diameter van specifieke eosinofielenkorrels is ongeveer 800 nm. Ze hebben een gelaagde microstructuur en zijn geverfd in een feloranje kleur.

Basofielen verschillen van andere granulaire leukocyten doordat hun cytoplasma is gevuld met donkerpaarse korrels. De celdiameter is 8-10 micron, het aantal lobben in de kern is zelden groter dan 2.

Monocyten zijn de grootste bloedcellen, hun diameter bereikt 12-15 micron. De celkern heeft een boonachtige vorm en is niet verdeeld in segmenten. In het cytoplasma zijn het lamellaire complex en lysosomen goed ontwikkeld en zijn er ook insluitsels van lipiden en glycogeen aanwezig. Het cytoplasma is basofiel, zonder specifieke granulariteit, hoewel er een kleine hoeveelheid azurofiele korrels is. Het aantal monocyten in het bloed is 400-500 per 1 μl.

Lymfocyten zijn goed voor tot 30% van het totale aantal leukocyten en komen op de tweede plaats na neutrofielen in de hoeveelheid bloed - ongeveer 2.000 cellen per 1 μl. De diameter van de cel varieert tussen 7-12 micron. Het grootste deel van de lymfocyt wordt ingenomen door een afgeronde niet-gesegmenteerde kern; een zwak basofiel cytoplasma omringt het met een smal asymmetrisch lint. Er zitten weinig organellen in het cytoplasma.

Functioneel zijn lymfocyten onderverdeeld in twee typen: B-lymfocyten, die humorale immuniteit bieden, en T-lymfocyten, die cellulaire immuniteitsreacties uitvoeren.

B-lymfocyten rijpen in het rode beenmerg. Op het oppervlak van deze cellen bevinden zich speciale receptoreiwitten die antigenen kunnen herkennen. Ze zijn gemaakt van een immunoglobuline-eiwit van klasse M of D (IgM / D). Na herkenning en activering veranderen B-lymfocyten in plasmacellen (plasmocyten), die antilichamen produceren. B-lymfocyten zorgen dus voor de implementatie van de humorale link van de immuunrespons.

T-lymfocyten rijpen in de thymus (thymus of struma, klier). Op hun oppervlak hebben ze ook receptoren (TCR's) die antigenen kunnen herkennen, maar ze hebben een andere structuur dan die van B-lymfocyten. T-lymfocyten voeren "dubbele herkenning" uit, waarbij het antigeen het label van zijn oorsprong bepaalt. Sommige T-cellen (cytotoxische lymfocyten) kunnen vreemde of hun eigen gedegenereerde cellen direct vernietigen, maar ze beheersen voornamelijk de activiteit van B-lymfocyten.

T-lymfocyten worden vertegenwoordigd door drie functioneel verschillende subpopulaties: T-helpers, T-suppressoramitis en EK-cellen.

T-helpers, die antigeen samen met B-lymfocyten herkennen, stimuleren de proliferatie en differentiatie van B-lymfocyten in plasmocyten. T-onderdrukkers herkennen ook antigeen parallel met B-lymfocyten en T-helpers, maar in het geval van een verkeerde afstemming in de herkenningsresultaten onderdrukken ze de werking van T-helpers. EC-cellen die speciale receptoren gebruiken, kunnen kankercellen herkennen en vernietigen..

Een hemogram is een klinische bloedtest. Bevat gegevens over het aantal van alle bloedcellen, hun morfologische kenmerken, ESR, hemoglobinegehalte, kleurindex, hematocrietgetal, verhouding van verschillende soorten witte bloedcellen, enz..

Normaal gesproken is het aantal rode bloedcellen in 1 liter bloed bij mannen 4,0-5,0 × 10 12. bij vrouwen —3,7-4,7 × 10 12.

Karakterisering van post-embryonale hemocytopoëse. Bloedstamcellen en kolonievormende eenheden. Karakterisering van meervoudige, unipotente voorlopers en blastvormen Regulatie van hematopoëse en lymfopoëse, de rol van micro-omgeving.

De bron van de vorming van alle gevormde elementen van het bloed zijn pluripotente cellen - stamcellen (SC).

Van de stam hematopoëtische cel tot de gedifferentieerde elementen van bloedcellen doorlopen 6 fasen of klassen:

1e klasse: hematopoëtische stamcellen - de voorouders, pluripotente voorlopers van alle bloedcellen. Ze vormen zichzelf in stand houdende populaties en kiezen de differentiatierichting afhankelijk van de omstandigheden waarin ze vallen. Ze zijn gelokaliseerd in het rode beenmerg, het minst vatbaar voor beschadiging, lijken morfologisch op een kleine lymfocyt.

2e klasse: halfstamcellen - de voorlopers van myelopoëse en lymfopoëse. Halfstamcellen van myeloïde en lymfoïde spruiten vormen afzonderlijk. Morfologisch niet te onderscheiden. Ze hebben een morfologie van kleine lymfocyten.

3e klasse: unipotente cellen - de voorlopers van hun bloedvormingsreeks. Ze kunnen differentiëren in slechts één type vormelement. Deze cellen zijn gevoelig voor speciale stoffen - dichters (stimuleren de ontwikkeling van cellen) die specifiek zijn voor elke reeks hematopoëse (erytropoëtines, trombopoëtines en andere). Morfologisch niet te onderscheiden. Hun morfologie komt ook overeen met een kleine lymfocyt..

De eerste drie klassen van cellen worden gecombineerd tot een klasse van morfologisch niet-identificeerbare cellen, omdat ze allemaal de morfologie van een kleine lymfocyt hebben, maar hun ontwikkelingspotentieel (ontwikkelingsrichtingen) verschillen.

4e klasse - explosie (jonge) cellen of explosies (erytroblasten, lymfoblasten, enzovoort). Ze verschillen in morfologie van de drie voorgaande en volgende klassen van cellen.

5e leerjaar - differentiërende cellen. Tijdens het differentiatieproces verwerven morfologische en functionele eigenschappen van volwassen gevormde elementen (jonge en steekneutrofielen, reticulocyten) geleidelijk. In kleine hoeveelheden kunnen deze cellen in de latere stadia in het perifere bloed voorkomen..

Tot graad 5 moeten alle cellen zich in het rode beenmerg bevinden..

6e leerjaar: gedifferentieerde cellen - volwassen gevormde elementen die in het bloed circuleren en hun functies vervullen. Er moet echter worden opgemerkt dat alleen rode bloedcellen, bloedplaatjes en gesegmenteerde granulocyten volwassen definitief gedifferentieerde cellen of hun fragmenten zijn. Monocyten zijn niet volledig gedifferentieerde cellen. Ze verlaten de bloedbaan en differentiëren in uiteindelijke cellen - macrofagen. Lymfocyten wanneer ze antigenen ontmoeten, veranderen in ontploffingen en verdelen zich opnieuw.

· Groeifactoren die zorgen voor de proliferatie en differentiatie van CCM en de daaropvolgende stadia van hun ontwikkeling,

· Transcriptiefactoren die de expressie van genen beïnvloeden die de differentiatierichting van hematopoëtische cellen bepalen,

Publicatiedatum: 2015-10-09; Lees: 5260 | Inbreuk op pagina-copyright